0530 973 41 41
info@trustee.com.tr

E-İmza & Kep & Mobil İmza

E-İmza ve Mobil İmza

Günümüz şartlarında E-İmza veMobil İmzanın önemi ve yeri büyüktür. 

Teknolojik gelişmeler ticari anlamda büyük kolaylıkları beraberinde getiriyor bunlardan bir tanesi de elektronik imza nitelendirilen sistemdir. E-imza olarak kısaltılan elektronik imza sayesinde birçok işin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

E-imza ve Mobil İmza yapılan yasal düzenlemeler sonucunda ıslak imzayla aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Yapılan işlemlerle sanal ortamda oluşturulan ve internette kullanabileceğiniz imzanın taklidi mümkün değildir. E-imza kesin bir delil niteliği taşır ve imzalanan elektronik ortam aksi ispat edilene kadar gerçek kabul edilir.

Elektronik imzanın çeşitli kullanım yöntemleri vardır. Ülkemizde genellikle USB içerisine kaydedilerek yanınızda taşımanızı sağlayan sistemler kullanılmaktadır. Bu USB’lerin içerisinde bir çip bulunur. E-imza ve mobil imza olmak üzere ikiye ayrılır. Mobil imza Gsm operatörleri tarafından üretilir ve yaygın olarak kullanılmamaktadır. Ağırlıklı olarak usb flash belleği andıran araçlar ile kullanılır. Yakın bir zamanda ise yeni çipli kimlik kartlarında da kullanılmaya başlanacaktır.

E-imzaların bir süresi vardır. Yani dilerseniz bir yıllık dilerseniz 2 veya 3 yıllık olmak üzere e-imza alabilirsiniz. İmzanın zamanı dolduğunda başvurarak süreyi uzatabilir veya paketi yenileyebilirsiniz.

Sanal imzaların çeşitli kullanım alanları mevcuttur. Bunların başlıcaları e-devlete giriş yapmak, elektronik ortamdaki Word pdf gibi belgeleri,sözleşmeleri imzalamak, Çalışma Bakanlığı yabancı çalışma izinleri başvuruları yapmada kullanılır. Bunun dışında doktorlar e-reçete yazarken e-imza kullanır. İş güvenliği uzmanları da ayrıca imza olarak kullanabilirler. UYAP sistemine giren avukatlar e-imza sayesinde büyük kolaylık yaşamaktadır.

Kısacası E– imza elektronik ortamda oluşturulan dokümanların imzalanmasında kullanılan ve elektronik işlemlerde gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantileyen sayısal verilerdir. Nasıl kendiniz bir kağıt üzerine imza attığınızda tüm yasal sorumluluğu kabul ederseniz e-imza da aynı şekilde geçerlidir. E-imza, el ile  atılan ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Bu sayede elektronik işlemlerde gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler.

E-imza gerçek kişiler adına oluşturulur. Kurumlar adına elektronik imza oluşturulamaz. Kurumda çalışan gerçek kişiler adına elektronik imza oluşturulabilir.

2018 yılında yapılan TÜİK araştırmasına göre e-imza kullanımı 3,8 oranında artmış bulunmakta. Güvenle kullanabileceğiniz bu sistem sayesinde işlerinizi hem güvenli hem de hızlı şekilde halledebilirsiniz.

 

E-İmza ile dokümanlarınız belge niteliği kazanır ve delil olarak işlem görebilir. e-Yazışma projesi ile tam uyumlu olduğundan KEP üzerinden gönderilip karşı kurum ve tüzel kişilikler tarafından açılabilir.

Etiketler: E-İmza, Kep, Mobil İmza,